Hałas. Najczęstszy czynnik szkodliwy

hałas

Ten wpis będzie o hałasie. Jak się okazuje, hałas to najczęściej występujący szkodliwy czynnik w środowisku pracy w Polsce. Aż 10% wszystkich chorób zawodowych związanych jest
z hałasem. Jest więc przed czym się bronić.
Snując dalekosiężne plany chciałbym jednocześnie zapoczątkować cykl poświęcony wybranym czynnikom szkodliwym i uciążliwym. Nie wiem, czy będzie pisany chronologicznie, ale postaram się używając między innymi tagów, usystematyzować na blogu to olbrzymie zagadnienie.
Czynniki szkodliwe i uciążliwe występują najczęściej na skutek nieprawidłowości przy zastosowaniu, transporcie, pakowaniu, czy magazynowaniu szkodliwych dla człowieka surowców oraz niewłaściwej kubatury budynków. Nie inaczej jest z hałasem.

Właściwie to należałoby rozpocząć od przytoczenia prostej definicji. Czym jest hałas wiedzą nawet małe dzieci. Nie hałasuj proszę! – to pewnie jedno z najczęściej słyszanych zdań
w dzieciństwie, szczególnie tym najwcześniejszym:-)
Hałas jest jednak odczuciem subiektywnym. To co dla rodzica jest uciążliwe, dla dziecka niekoniecznie musi takie być. Podobnie jest w środowisku pracy. Oczywiście stosując usystematyzowaną wiedzę, wynikającą z przeprowadzanych badań, możemy określić czym jest hałas. Pisząc na skróty hałas to niepożądany w danych warunkach dźwięk. Dźwięk złożony, o różnych częstotliwościach. Jego oddziaływanie na człowieka jest szkodliwe i/lub uciążliwe.

Hałas można podzielić na :
• Słyszalny: 16-16000Hz
• Niesłyszalny: 2Hz-50Hz
• Ultradźwiękowy: 10000Hz – 100000 Hz
Czym jest Hz? To częstotliwość drgań akustycznych: ilość drgań ośrodka sprężystego (powietrza) w 1 sekundzie.

Hałas może mieć różne pochodzenie:
• Mechaniczne (maszyny, urządzenia)
• Aerodynamiczne (ruch gazu, powietrza w rurociągach, wentylatorach)
• Technologiczne (zmiana spójności materiału, jak łamanie, kruszenie)

Szkodliwe lub uciążliwe skutki hałasu zależą od: natężenia hałasu, poziomu ekspozycji, rodzaju źródeł hałasu, relacji między człowiekiem a źródłem hałasu.
W następnym wpisie rozwiniemy definicje natężenia hałasu, co z kolei ułatwi opis maksymalnych poziomów dźwięków. Już teraz zapraszam do zostawiania komentarzy:-)